Wszystko co powinnaś wiedzieć o promocjach w sklepach

Wyprzedaż to słowo, które na wiele kobiet działa niczym magnes. Nic dziwnego, bowiem dzięki nim możemy naprawdę sporo zaoszczędzić. Warto jednak robić przemyślne zakupy, aby zyskać, a nie tracić. Co powinnaś wiedzieć o promocjach i wyprzedażach w sklepach?

Wszystko co powinnaś wiedzieć o promocjach w sklepach

Nie tylko dwa razy w roku

Wyprzedaże sezonowe mają miejsce zimą, zaraz po świętach Bożego Narodzenia, a także wraz z początkiem lata. To właśnie wtedy możemy kupić wiele produktów obniżonych nawet o połowę, a pod koniec okresu promocyjnego rabaty sięgają nawet 80%. Niemniej jednak warto mieć świadomość, że niektóre sklepy obniżają ceny wybranych produktów także w trakcie roku, często bez konkretnej okazji.

Dotyczy to zwłaszcza sklepów internetowych, gdzie w ciągu roku możemy kupić produkty z najnowszej kolekcji taniej o 10 bądź 20%. Czasami oferują one także darmową dostawę, dzięki której możemy zaoszczędzić od kilku do nawet kilkunastu złotych. Śledzić bieżące oferty możemy na stronach internetowych sklepów bądź zapisując się do newslettera.

 

Pakiety promocyjne

Słowa takie jak „rabat”, „wyprzedaż” czy „promocja” przyciągają wzrok klientów. Wiele kobiet, przechadzając się po galerii handlowej, odwiedza właśnie te sklepy, które oferują wybrane produkty w niższych cenach. Tymczasem okazuje się, że nie każda promocja rzeczywiście pozwala nam zaoszczędzić. Przykładem jest chociażby wyprzedaż obuwia, podczas której trzecią parę możemy otrzymać gratis.

Promocja ta jest opłacalna tylko w przypadku, gdy naprawdę potrzebujemy aż tylu nowych par. Najczęściej jednak wybieramy się do sklepu, aby zakupić jedną parę obuwia, spodni, czy też jedną kurtkę. Większa liczba produktów nie jest nam potrzebna, choć oczywiście, kuszą promocje typu 2+1 wydają się być bardzo kuszące. Zawsze jednak wiążą się one z tym, że w sklepie zostawimy więcej pieniędzy, niż planujemy. Co ciekawe, często owymi promocjami nie są objęte wszystkie produkty, a jedynie te, które zalegają na sklepie bądź na magazynie.

 

Umiar przede wszystkim

Wybierając się na zakupy, warto stworzyć listę produktów, które rzeczywiście będą nam potrzebne. Kierując się nią, nie zostawimy w sklepie więcej pieniędzy, niż planujemy. Jest to o tyle ważne, że sieci handlowe często kuszą nas różnego rodzaju promocjami, które mają za zadanie przyciągnąć wzrok klienta. Przykładowo w okresie, w którym większość klientów kupuje kurtki czy buty zimowe, sklepy oferują rabat na sukienki.

Co więcej, zazwyczaj nie są to duże cen – sięgają one maksymalnie 30%. Jeśli rzeczywiście planujemy w najbliższym czasie kupić nową sukienkę, to warto skorzystać z promocji. Jeżeli jednak mamy ich w szafie sporo, to zastanówmy się, czy kolejna sztuka naprawdę jest nam potrzebna. Często bowiem dopiero po powrocie do domu zdajemy sobie sprawę, że część rzeczy, które objęte były promocją, stanowią jedynie zbędny wydatek. 

 

Czytaj regulamin

Każda akcja promocyjna, jaką organizuje sklep, powinna być objęta regulaminem. Znajdziemy w nim zapisy, które mogą rozwiać wszelkie nasze wątpliwości. Warto się z nim zapoznać zwłaszcza, jeśli dokonujemy zakupów przez internet. Personel obsługujący klientów w sklepie stacjonarnym powinien bowiem umieć odpowiedzieć na nasze pytania, dotyczące poszczególnych ofert promocyjnych. Co dokładnie znajdziemy w regulaminie? Przede wszystkim zapisy dotyczące:

  • okresu obowiązywania promocji,
  • tego, czy promocje łączą się z innymi,
  • asortymentu wyłączonego z akcji promocyjnej,
  • ewentualnych limitów, jakie sklep nakłada na klientów.

Dlaczego warto znać regulamin? Ponieważ to właśnie nim posiłkują się osoby, które odpowiadają na nasze reklamacje. Bardzo często składamy je, nie zdając sobie jednocześnie sprawy, że nasza prośba nie może zostać pozytywnie rozpatrzona. Warto więc zawczasu zapoznać się z regulaminem promocji, nie tracąc czasu na ewentualne dochodzenie swoich praw w późniejszym okresie. Co ważne, regulaminy nie są zwykle tworzone podczas wyprzedaży sezonowych, gdy w obniżonej cenie możemy kupić większość asortymentu. Niemniej jednak personel sklepu powinien poinformować nas o tym, że dana rzecz z naszego koszyka nie podlega zwrotowi. 

Inne gazetki promocyjne: