Włosy sianowate – czy można pozbyć się problemu nadmiernego przesuszenia?

Niewłaściwie dobrane kosmetyki, czynniki zewnętrzne, choroby, choćby nadczynność tarczycy, powodują, że włosy są sianowate. Często osoby, które borykają się z mocno przesuszonymi włosami mają wrażenie, że trudno jest je nawilżyć. Nawet spłukanie wodą nie powoduje zmiany i włosy są nadal szorstkie i matowe. Dopiero odpowiednio dobrane kosmetyki zmieniają ten stan. Jak zadbać o włosy by na powrót stały się gładkie, lśniące i odpowiednio nawilżone?

Adobe Stock

Co robić, gdy masz na głowie „gniazdo”?

Wiele kobiet boryka się z przesuszeniem albo na całej długości albo tylko części włosów. Może być to związane z agresywnymi, częstymi zabiegami stylizacyjnymi, farbowaniem czy rozjaśnianiem. Gdy ten problem Cię dotknął, możesz z nim walczyć stosując kosmetyki głęboko nawilżające. Istotne znaczenie, by w składzie kosmetyków nie znajdowały się silikony, parabeny, a także oleje mineralne. Choć ten składniki poprawiają konsystencję i pienienie, to jednak powodują też przesuszenie włosów, co przy już suchych kosmykach może być katastrofalne. Stąd warto unikać ich obecności i stawiać na kosmetyki, które w swoim składzie zawierają naturalne oleje, kwas hialuronowy, aloes czy mocznik, a także skwalan. Jednocześnie nie można zapominać o proteinach. Mają działanie odbudowujące i należy stosować je nawet gdy włosy są mocno przesuszone. Nie można jednak ich nadużywać, aby nie doprowadzić do przeciążenia włosów. Najlepiej odżywki keratynowe stosować raz do dwóch razy w tygodniu, choć oczywiście wszystko zależy od skoncentrowania składników. Warto zadbać także o dobór odpowiedniego grzebienia z szerokim rozstawem zębów, który nie będzie szarpał włosów.

Jak pielęgnować przesuszone włosy?

Gdy masz sianowate włosy, sięgnij po kosmetyki, które w swoim składzie zawierają kwas hialuronowy. Dotyczy to zarówno szamponów, jak i odżywek. Raz do dwóch razy w tygodniu warto postawić na kosmetyki o bardziej skoncentrowanym składzie. Nawilżająca maska do włosów z kwasem hialuronowym będzie doskonałym wyborem. Warto pozostawić ją na włosach na dłużej, aby składniki lepiej się wchłonęły, a następnie bardzo dokładnie spłukać. Po nałożeniu maski można założyć dodatkowo czepek kosmetyczny. Alternatywą dla maski do włosów może być olejowanie. Tę czynność pielęgnacyjną warto wykonywać raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie. Olejek trzeba dopasować do porowatości włosów. Włosy suche to zwykle włosy wysokoporowate, które mają mocno rozchyloną łuskę. Do takich włosów sprawdzi się olejek arganowy, jojoba, ze słodkich migdałów. Olejek należy stosować na mokre, ale odsączone z nadmiaru wilgoci włosy, a następnie spłukać po około 30 minutach. Warto podkreślić, że w przypadku sianowatych włosów najlepiej sprawdzi się olejowanie na odżywkę lub maskę nawilżającą. Polega ono na nałożeniu oleju na wcześniej nałożoną maskę po umyciu włosów. W ten sposób można pogłębić działanie nawilżające i odżywcze. Także w tym przypadku kosmetyki należy pozostawić na dłuższy czas może być to nawet godzina lub dwie godziny. Można też odwrócić kolejność i po olejowaniu na mokro nałożyć odżywkę lub maskę w celu emulgowania oleju i ułatwienia jego zmycia z pasm.

Zadbaj również o swoją dietę, aby poprawić kondycję włosów

Odpowiednia pielęgnacja włosów przesuszonych musi opierać się także na zbilansowanej diecie. Warto sięgnąć po produkty, które zawierają cenne kwasy Omega-3 i Omega-6. W sposób szczególny polecane są w diecie tłuste ryby morskie, ale i oleje tłoczone na zimno jako dodatek do warzywnych surówek. Warto pamiętać, by warzywa stanowiły 75% miejsca na talerzu w każdym posiłku. Trzeba unikać dań z dużą ilością cukru, a także soli, a także wysokoprzetworzonych.

Inne gazetki promocyjne: