Jak wybrać dobrą zmywarkę do zabudowy?

W polskich domach coraz częściej stosuje się zmywarki – to niezwykle wygodne sprzęty, które pozwalają znacznie ograniczyć czas potrzebny na mycie naczyń. Jaki model wybrać, by urządzenie spełniło wszystkie oczekiwania domowników?

Jak wybrać dobrą zmywarkę do zabudowy?

Szerokość urządzenia – jeden z najważniejszych parametrów przy wyborze zmywarki

Na rynku dostępne są różne warianty zmywarek do naczyń: poszczególne modele różnią się między innymi pod względem szerokości. Najpopularniejsze modele to zmywarki do zabudowy 45 cm oraz zmywarki do zabudowy 60 cm. Wybór pod tym względem będzie często podyktowany dostępnością miejsca w kuchni – dotyczy to przede wszystkim sytuacji, w których chcemy po prostu zakupić nowy sprzęt czy wykonujemy niewielki remont. Jeśli jednak planujemy to pomieszczenie od zera, będziemy mieć znacznie większą swobodę w doborze odpowiedniego urządzenia.

Szerokość bezpośrednio wiąże się także z pojemnością, określaną przeważnie jako liczba kompletów naczyń, które zmieszczą się w urządzeniu. Jeden komplet naczyń zwykle składa się z trzech talerzy – głębokiego, obiadowego oraz deserowego – a także szklanki i podstawowych sztućców. Warto jednak zwrócić uwagę, że przy tej kalkulacji nie bierze się pod uwagę garnków i innych naczyń, które mogą mieć bardzo różne rozmiary.

Ile naczyń zmieści się w zmywarce 45 cm, a ile w modelach o rozmiarze 60 cm?

Zmywarki 45 do zabudowy mieszczą od 8 do 10 kompletów, z kolei zmywarki 60 do zabudowy mogą umyć już 12–15 zestawów. Z tego względu kompaktowa zmywarka 45 do zabudowy sprawdzi się przede wszystkim wtedy, gdy będą do niej trafiać naczynia wykorzystywane przez 2–3 osoby. Większe rodziny, które dodatkowo samodzielnie przygotowują większość posiłków, powinny postawić na zmywarkę o większej szerokości.

Zmywarki do naczyń – pozostałe kwestie, na które warto zwrócić uwagę

Choć rozmiar zmywarki przeważnie jest najistotniejszym czynnikiem przy wyborze, ważne będzie także kilka innych czynników. Oto lista kwestii, które mogą zadecydować o zakupie danego urządzenia.

Zużycie wody

W tym przypadku zasada jest prosta – powinniśmy postawić na urządzenie, które zużywa jak najmniejszą ilość wody w trakcie jednego cyklu zmywania. Producenci prześcigają się w wymyślaniu rozwiązań, które zwiększają efektywność pod tym względem, dlatego najlepiej wypadną najnowsze modele.

Zapotrzebowanie na energię elektryczną

To czynnik, który wraz ze zużyciem wody ma bezpośredni wpływ na opłacalność i ekologię wykorzystania zmywarki. Im wyższa klasa, tym lepiej; warto zwrócić uwagę, że wcześniejsza klasyfikacja z ocenami A+++, A++ i A+ została od roku 2022 zmieniona na uproszczoną skalę, w której trzy górne noty to A, B i C. Przy wyborze zmywarki należy zatem sprawdzić, kiedy dane urządzenie trafiło na rynek, by móc odpowiednio określić zużycie prądu.

Poziom hałasu

Natężenie hałasu generowanego przez zmywarkę ma spore znaczenie dla komfortu użytkowania. Parametr ten będzie szczególnie istotny, jeśli chcemy włączać urządzenie w godzinach wieczornych lub nocnych. Będzie to ważne także dla osób z małymi dziećmi.

Serwis gwarancyjny

W większości przypadków takim sprzętom przyznawana jest gwarancja na dwa lata, jednak kupujący mogą odpłatnie wydłużyć ją na wybrany okres. Jeśli kupujemy droższy sprzęt AGD, należy przyjrzeć się warunkom gwarancji – to bardzo ważne w kontekście ewentualnych usterek.

Transport, wniesienie i montaż

W związku z tym, że zmywarka jest dużym i ciężkim sprzętem, niekiedy niezbędna będzie pomoc przy wnoszeniu jej do domu. Warto już wcześniej zorientować się, czy wybrany sklep oferuje wsparcie dla klienta w tym zakresie. Przy chęci samodzielnego montażu zmywarki należy z kolei dowiedzieć się, jak zrobić to w poprawny i bezpieczny sposób.

Jaka zmywarka będzie najlepsza?

Zmywarka to świetny sposób, by nie tylko ograniczyć czas i wysiłek potrzebny na utrzymanie naczyń w czystości, lecz także zaoszczędzić wodę oraz energię elektryczną. W większości przypadków są to urządzenia wykorzystywane niemal codziennie – warto zatem dopasować swój wybór pod kątem potrzeb i preferencji. Spore znaczenie ma tutaj także układ kuchni: zmywarki do zabudowy 45 cm zapewniają mniejszą pojemność niż modele o szerokości 60 cm, jednak często konieczne będzie skorzystanie właśnie z takiego urządzenia. Warto także posiłkować się opiniami innych użytkowników – w sieci można znaleźć niejeden ranking zmywarek do zabudowy 60 cm czy 45 cm.

Inne gazetki promocyjne: